Miss ja mäss - intervjuu Jennifer Hosteniga
15-06-2020

Miss ja mäss - intervjuu Jennifer Hosteniga

Filmi ''Misside mäss” tõsielusündmustel põhineva loo aluseks on 1970. aastal toimunud Miss Maailma võistlus Londonis, mille pöörasid pea peale otseülekande ajal lavale sööstnud naisõigluslased. Säde kohtus nii filmi ühe peaosatäitja Gugu Mbatha-Raw kui ka Miss World 1970, Kanadas elava 72-aastase Jennifer Hosteniga. Intervjuu Jennifer Hosteniga ilmus ajakirja SÄDE kevadnumbris. Loo autor on...

Loe edasi >

Filmi ''Misside mäss” tõsielusündmustel põhineva loo aluseks on 1970. aastal toimunud Miss Maailma võistlus Londonis, mille pöörasid pea peale otseülekande ajal lavale sööstnud naisõigluslased. Säde kohtus nii filmi ühe peaosatäitja Gugu Mbatha-Raw kui ka Miss World 1970, Kanadas elava 72-aastase Jennifer Hosteniga.

Intervjuu Jennifer Hosteniga ilmus ajakirja SÄDE kevadnumbris. Loo autor on Kristi Pärn-Valdoja.

1970. aasta Miss World valimine läks ajalukku kahel põhjusel. Esiteks katkestasid seda USA komöödialegendi Bob Hope’i juhitud otsesaadet, mis oli tollal üle 100 miljoni vaatajaga planeedienim vaadatud šõu, lavale tormanud naisõiguslased, teiseks oli missitiitliga kroonitud Jennifer Hosten esimene mustanahaline Miss World iludusvõistluste ajaloos üldse. Philippa Lowthorpe’i lavastatud filmis “Misside mäss” (Misbehaviour) teevad teiste seas kaasa tõusev staar, seriaalist “The Morning Show” tuntud Gugu Mbatha-Raw ja Keira Knightley. Viimane kehastab seal naisaktivisti ja ajaloolast Sally Alexanderit, ning film kajastab korraga kaht lugu – nii “mässu” kui ka iludusvõistluse ettevalmistusi ja tausta. Režissöör Philippa Lowthorpe’i sõnul polnud tema eesmärk kummalgi poolel olnud naisi vastandada, vaid pigem näidata nende eri motiive. Nii nende omi, kes peavad laval viis minutit ujumistrikoodes seljaga publiku poole
seisma, et oma “võlusid” näidata, kui ka nende omi, kes seda ettevõtmist nurjata püüdsid. Säde kohtus Londonis endise Miss Grenada, Jennifer Hosteniga, kes pärjati sel sündmusrikkal õhtul maailma kauneima naise tiitliga ja kes tänapäeval elab Kanadas. Ja taas tuleb tõdeda, kui väike on maailm. “Rääkige mulle palun kõigepealt endast,” palub Jennifer, ja kuuldes, et olen Eestist, teatab, et teab Eestit väga hästi, sest sealt on pärit tema üks parimaid sõbrannasid, Bermudas elav Helle.

Saite maailmamissiks täpselt sama aastal, mil mina sündisin – 1970. Ma armastan tohutult seitsmekümnendate stiili ja moodi, kuidas teie sellele ajastule tagasi vaatate?

Filmi vaadates ja neid kostüümenähes oli mu esimene mõte, et issand jumal, ma ju elasin sellel ajastul! Ma ju päriselt ka kandsin neid riideid. Igapäevaselt sellele ei mõtle, aga olen juba piisavalt vana, et teada – kõik trendid tulevad ringiga tagasi. Sellepärast ma hoiangi kõik oma riideid alles. (Naerab.) Ja need soengud, tule taevas appi! Kusjuures meil päriselt olidki sellised asjad peas, kogu aeg. Seitsmekümnendad oli aeg, mil pidid korralikult riides olema. Ükskõik, kas läksid tööle või kokteilipeole, üles pidid end lööma igal juhul.

Mäletan, et vaatasin lapsena missivõistlusi Soome televisioonist, sest Nõukogude Liidus midagi taolist loomulikult ei korraldatud, ja tollal tundusid need tohutult glamuursed ja olulised… Tänapäeval vist ei ole iluduskonkursid enam väga asjakohased?

Naljakas, Grenada saadikuna Kanadas töötades sattusin kord vestlema Nõukogude Liidu konsuliga, kes teadis, et olin võitnud missitiitli. Ja ta ütles, et oh, tema riigis võiksid ka taolised võistlused toimuda. Mõtlesin, et see on ikka väga veider avaldus. Nüüd muidugi enam mitte, aga tollal ei käinud see ju kuidagi Nõukogude Liidu m e n t a l i t e e d i g a kokku. Ent olen nõus, et tänapäeval ei mõju missivõistlused enam kuigi moodsalt.

Kas see konkurss ja film “Misside mäss” on midagi, millele mõtlemine teid naeratama paneb?

Jah, seda küll. Eriti film. Mu tütar oli väga mures, et kas “Misside mässus” näidatakse asju ikka nii, nagu need päriselt olid. Ta kartis, et äkki mind püütakse kuidagi naeruvääristada. Ja sellepärast kirjutasin raamatu “Miss World 1970”. (Naerab.) Et inimestel oleks võrdluseks võimalik lugeda ka minu versiooni. Aga mulle nii väga meeldis see film, tulemus sai täiesti imeline. Muidugi oli seal natuke kunstilist liialdust ja draamat, aga seda kõike tehti väga maitsekalt ja õige tooniga. Midagi ei olnud valesti. Film annab palju mõtlemis- ja arutlusainet, olles samal ajal meelelahutuslik. Mu pojale meeldis “Misside mäss” samuti väga, tema naine lahistas vaadates lausa nutta. Kui küsisin, miks, vastas ta, et see oli tema jaoks nii inspireeriv! Ja kui üks film suudab selliseid emotsioone luua, on ju juba kõik hästi, kas pole?

Muidugi! Kusjuures ka minul tulid filmi lõpus pisarad silma. Olen eluaeg tõsielusündmustel põhinevaid filme fännanud ja kui “Misside mässsus” näidati naisi, kellest inspireeritult tegelaskujud loodi ja mis neist tänaseks on saanud, ei suutnud ma
nuttu tagasi hoida. Aga missindusest edasi rääkides – kui teie tütar avaldaks soovi iluduskonkursile minna, siis kas te toetaksite tema otsust?'

Jah, aga minu tütart ei huvitanud sellised asjad absoluutselt. Muide, ta on siin minuga kaasas, te peaksite pärast kindlasti kohtuma. Ta töötab Kanadas kriisiolukordade spetsialistina, koolitades inimesi, kuidas käituda häda-olukordades, nii et tal on väga vastutusrikas töö. Mu tütar ei saanud mitte kunagi sellest missitrallist aru. Ja tegelikult on ka mu enda karjäär pärast iludusvõistlust sellest kaarega mööda läinud. Töötasin diplomaadina, reisisin maailmas ringi ning hiljem sai minust psühhoterapeut. Huvitaval kombel olen alati tegelenud kas oma riigi esindamise või siis inimeste abistamisega. Püüdsin kord analüüsida, millest see tuleb, ja näib, et alguspunktiks on ikkagi Miss World. Ma ei ole kunagi soovinud, et iluduskuningannaks olemine mind kuidagi defineeriks, aga see tiitel on mind jälitanud küll. Kuigi mul ei ole põhjust nuriseda. Mul on nii hea meel, et filmitegijad otsustasid üheks tegelaseks sisse tuua ka Miss Lõuna-Aafrika, kes sai tookord konkursil teise koha. Produtsendid otsisid ta üles ja ta tuleb koguni filmi esilinastusele. Rääkisin temaga hiljuti telefonis, esimest korda pärast 50 aastat. See oli väga liigutav, aga ka pisut nukker. Mind teeb tõeliselt kurvaks, kui mõtlen kõigele sellele, mida ta on pidanud apartheidi tõttu üle elama. Tema elu ei ole läinud väga hästi, aga ma loodan, et nüüd saab ka tema võimaluse oma lugu rääkida, sest maailm tahab seda kuulda.

Kas olete kunagi tundnud et teid ei võeta missitiitli pärast tõsiselt? On missikroon olnud teile pigem õnnistus või needus? 

Te olete esimene inimene, kes minult seda küsib, samas on see kõige tähtsam ja olulisem küsimus üldse. Päriselt, ma lihtsalt pean seda mainima! Nägin hiljuti üle pikkade aastate meest, kellega kunagi koos ühe arendusprojekti kallal töötasime. Ta küsis, kas ma mäletan meie esimest kohtumist. Muidugi ma mäletasin, see juhtus Bangladeshis. Ma manageerisin toona üht projekti ja tema pidi mulle raporteid esitama. Keegi oli talle öelnud, et mind on kroonitud maailmamissiks, ja ta sattus sellest nii elevusse, et rääkis oma naisele ja nad kutsusid mind enda juurde õhtusöögile. Arvasin, et nad soovivad tööst rääkida, aga nemad pärisid hoopis missinduse kohta. Palusin, et nad ei räägiks mu missitiitlist mitte kellelegi, ja nad olid väga üllatunud, et miks ometi. Vastasin, et ma ei ole Bangladeshis ju missivõistluste pärast! Ma olen maailma ühes vaeseimas riigis, kus inimesed ei taha midagi kuulda missivõistlusest ja mina ei taha, et nad minu poole alt üles vaataksid. Tahan töötada nendega koos, olles nende tasemel. Teine juhus oli siis, kui töötasin psühhoterapeudina – jäin just hiljuti pensionile. Ühe mu sessiooni lõpus küsis patsient, kes mu juures juba kaks aastat käinud, et mis tunne oli olla Miss Maailm. Küsisin, et püha jumal, kuidas te seda teate! Pealegi, te olete siin ju selleks, et endast rääkida! Nii et see missitiitel võib olla väga häiriv, kui oled tõsist tööd tegemas.

Kas te armastate kino?

Väga! Kui mulle 2018. aastal öeldi, et Gugu hakkab mind mängima, ei pannud ma nägu ja nime kohe kokku, aga nii kui fotot nägin, teadsin teda kohe, sest ta mängis ju “Belle’is”. Imeilus, suurepärane film. See oli suur au, et just Gugu mind kehastas. Veel uhkem ja õnnelikum olin temaga kohtudes, sest Gugus on midagi, mis mulle mind ennast meenutab. Castingu inimesed ikka tunnevad oma tööd, hahhha. Ja filmi esmakordselt nähes tulid mul pisarad silma, sest ainus inimene, kes oleks suutnud mind paremini mängida, oleksin ma ise.

Rootsi miss on ka filmis üsna värvikas tegelane, kas te temaga veel suhtlete?

Ei, ma isegi ei tea, kus ta elab või mida teeb. Tegelikult ei suhelnud me eriti ka konkursi ajal, pigem sõbrunesin Prantsusmaa ja Iisraeli ning Lõuna-Aafrika missidega. Aga elu läheb edasi ja 50 aastat on pikk aeg. Kuigi üldiselt olen väga hea suhete hoidja. Mul on sõpru Uus- Meremaal ja Austraalias, kellega kohtusime 49 aastat tagasi ja me oleme ikka kontaktis. Sõprade jaoks tuleb aega võtta, sest kui kohtan kedagi, kellega mul on hea klapp, ei taha ma teda mingil juhul kaotada.

Tagasi >
07-01-2021

Aasta levifilm on Sam Mendese ''1917''

Eesti Filmiajakirjanike Ühing kuulutas välja tunnustused 2020. aasta parimale Eesti filmile, aasta levifilmile ja aasta filmiajakirjanikule. 1993. aastast välja antava Neitsi Maaliga p&...
18-12-2020

VIDEO: Vaata, kuidas reageerisid Eestist...

Koguperefilmi „Jõulud džunglis“ näitlejad Rebeka Šuksta (Läti) ja Brydden Fablo Escobar (Indoneesia) said jõulude puhul kingitused oma Eesti hääled...
11-12-2020

VIDEO: Kuidas loodi „Jõulud džunglis“ maagilised kaadrid Indoneesias

Režissöör Jaak Kilmi kogupere seiklusfilmi „Jõulud džunglis“ on vaatamas käinud juba ligi 10 tuhat kinosõpra. Kaadritaguses videos saab näha, kuidas džung...
01-12-2020

Ilmus värske Saara Piusi ja Renārs Kaupersi jõuluduett ''Jõulusoov“

Režissöör Jaak Kilmi kogupere seiklusfilmi „Jõulud džunglis“ tunnuslaulu „Jõulusoov“ autor on eestlastelegi tuttav Läti helilooja ja laulja Renārs ...
18-11-2020

Vaata režissööri Kaupo Kruusiaugu debüüt...

2021. aasta kevadel linastub režissöör Kaupo Kruusiaugu debüütmängufilm “Sandra saab tööd”, mille peategelane, füüsikadoktor Sandra Mets (Mari ...
11-11-2020

Indoneesias filmitud uue koguperefilmi „...

Režissöör Jaak Kilmi kogupere seiklusfilmi „Jõulud džunglis“ sündmustik puudutab muuhulgas ka vihmametsade kaitsmist. Eestist pärit keskkonnaaktivistide rol...
29-10-2020

Kodumaine komöödiafilm „Öölapsed“ avalikustas põhitreileri ja plakati

18. detsembril jõuab kinodesse režissöör Priit Pääsukese värske komöödia „Öölapsed“, milles ühe pöörase suveöö ...
22-10-2020

Koguperefilm „Jõulud džunglis“ avalikustas ametliku treileri ja plakati

Detsembris jõuab kinodesse režissööri Jaak Kilmi seiklusfilm „Jõulud džunglis“, mis viib nii väikesed kui suured kinosõbrad eksootilisele reisile. Filmi...
10-10-2020

Videod! Kolm õde võtavad noortekomöödias "Öölapsed" ohjad enda kätte

Kõik öölapsed - see uudis on teile! Aasta lõpus esilinastub Eesti kinodes kodumaine noortekomöödia "Öölapsed", kus värskete talentide k&ot...
09-10-2020

Videod! Kolm õde võtavad noortekomöödias "Öölapsed" ohjad enda kätte

Kõik öölapsed - see uudis on teile! Aasta lõpus esilinastub Eesti kinodes kodumaine noortekomöödia "Öölapsed", kus värskete talentide k&ot...
08-10-2020

Videod! Kolm õde võtavad noortekomöödias "Öölapsed" ohjad enda kätte

Kõik öölapsed - see uudis on teile! Aasta lõpus esilinastub Eesti kinodes kodumaine noortekomöödia "Öölapsed", kus värskete talentide k&...
14-09-2020

Uue Eesti põneviku “Tagurpidi torn” võtt...

Režissööri Jaak Kilmi filmi “Tagurpidi torn” võtted Laitses ja Hellenurmes on läbi saanud. “Meie võtteperiood möödus pöörases rü...
11-09-2020

"Tenet" on edukaim Hollywoodi film Eesti...

Christopher Nolani mängufilm "Tenet" on Eesti kinodes jooksnud kaks nädalat ja film on selle aja jooksul toonud sisse üle 737 000 euro kassatulu. Filmi levitaja ACME ...
03-09-2020

"Tenet" tegi Eesti kinodes avanädalavahe...

Christopher Nolani "Tenet" kogus avanädalavahetusega Eesti kinodes 53 194 vaatajat ning püstitas sellega ka kõigi aegade rekordi. Varem oli avanädalavahetuse rekord T...
07-08-2020

Algasid Jaak Kilmi põneviku “Tagurpidi torn” võtted Laitses

Laitse Raadiojaama hoones algasid 3. augustil Jaak Kilmi lastepõneviku “Tagurpidi torn” võtted. “See on hea tunne, kui pärast pikka ootamist ja ettevalmistust saab...
16-06-2020

Miss ja mäss - intervjuu Gugu Mbatha Raw'ga

Intervjuu Gugu Mbatha Raw'ga ilmus ajakirja SÄDE kevadnumbris. Loo autor on Kristi Pärn-Valdoja. Filmis “Misside mäss” Jennifer Hostenit kehastav noor briti näit...
15-06-2020

Miss ja mäss - intervjuu Jennifer Hosteniga

Filmi ''Misside mäss” tõsielusündmustel põhineva loo aluseks on 1970. aastal toimunud Miss Maailma võistlus Londonis, mille pöörasid pea peale ot...
10-06-2020

Õnnelik pessimist - intervjuu Michel Hazanaviciusega

Loe intervjuud perefilmi ''Kadunud prints'' lavastaja Michel Hazanaviciusega. Intervjuu ilmus ajakirja SÄDE kevadnumbris. Loo autor on Kristi Pärn-Valdoja. Prantsuse filmi...
05-06-2020

Kinod on taas avatud!

Alates tänasest on kõikidele filminäljas kinosõpradele taas avatud Apollo Kinode hubased saalid, kus tulevad suurel ekraanil näitamisele värsked filmid, mis koroona t...
13-04-2020

Sony Pictures Entertainment käivitas per...

KANALI SISU ON SEOTUD “HOTELL TRANSILVAANIA”, “KURJADE LINDUDE”, “PEETER PIKK-KÕRVA”, “HIRMUJUDINATE” JA PALJUDE TEISTE SONY PICTURESI TUNTUD KOG...
10-02-2020

92. Oscarid on jagatud!

Täna varahommikul toimus Los Angeleses pidulik 92. Oscari gala. Õhtu üheks suurimaks võitjaks oli Lõuna-Korea filmitegija Bong Joon-ho filmiga "Parasiit",...
07-02-2020

Põnevad faktid filmist "Röövlinnud (ja Harley Quinni erakordne vabanemine)"

Üheksa  fakti seiklusmärulist “Röövlinnud (ja Harley Quinni erakordne vabanemine)”: Filmis Harley Quinni kehastav Margot Robbie sai kuulsaks, kui mängis...
13-01-2020

2020. aasta Oscarite nominatsioonid on selgunud!

Tänavused Oscari nominendid on selgunud! Võitjad aga selguvad juba 9. veebruaril Dolby Theatre'is Hollywoodis Los Angeleses, kui toimub 92. Oscari gala.  P&otild...
06-01-2020

Kuldgloobuste võitjad on selgunud!

6. jaanuari varahommikul jagati välja 2019. aasta Kuldgloobuste filmiauhinnad.  Suur rõõm on teatada, et ACME Filmi levist pärit komöödia "ÜKSK...
03-01-2020

Eesti filmiajakirjanikud valisid aasta parimaks filmiks „Tõe ja õiguse“

Täna anti Sõpruse kinos välja tunnustused 2019. aasta parimale kodumaisele filmile, aasta levifilmile ja aasta filmiajakirjanikule. Eesti vanima filmiauhinna Neitsi Maaliga ...
30-12-2019

Ilmunud on režissöör Jaak Kilmi uue kogu...

Saara Pius, Pääru Oja, Tõnu Kark ning Jaak Kilmi saadavad Eesti kinopublikule eksootilised tervitused kuumast džunglist! Seikluslik koguperefilm esilinastub Eesti kinodes 2020. aasta ...
23-12-2019

Saa osa suurest džungliseiklusest! Ilmun...

Seikluslikus jõulufilmis teevad kaasa Eesti näitlejad Saara Pius, Pääru Oja ja Tõnu Kark. Film esilinastub Eesti kinodes 2020. aasta jõuludel. Režissöö...
09-12-2019

77. korda toimuva Kuldgloobuste nominendid on selgunud!

Meil on suur rõõm jagada teiega Kuldgloobusele nomineeritud filme, mis on ACME Filmi levist peatselt kinolevisse jõudmas või on juba kinodes näidatud.  ÜK...
06-11-2019

15 põnevat fakti õuduspõneviku ''Doktor Uni'' kohta

1) “Doktor Une” lavastaja, stsenarist ja monteerija on Mike Flanagan. Ta oli Shirley Jacksoni tuntud õudusromaanil põhineva 10-osalise hiljutise Netflixi menuka sarja looja j...
24-10-2019

Forum Cinemas ja Eesti Lasterikaste Pere...

Forum Cinemas ja Eesti Lasterikaste Perede Liit (ELPL) kutsusid lasterikkad pered koolivaheaja esimesel päeval Tallinna, Tartu ja Viljandi kinodesse vaatama animatsiooni "Playmobil. Film&quo...

KOLETISEKÜTT


Esilinastus Eestis
05-02-2021
Loe edasi

Saatuslik naine


Esilinastus Eestis
05-02-2021
Loe edasi

Väikesed asjad


Esilinastus Eestis
12-02-2021
Loe edasi

Peeter Pikk-kõrv: jänes jooksus


Esilinastus Eestis
19-02-2021
Loe edasi

Meie sõber


Esilinastus Eestis
19-02-2021
Loe edasi

Vale pööre: kogukond


Esilinastus Eestis
19-02-2021
Loe edasi

Tom ja Jerry


Esilinastus Eestis
26-02-2021
Loe edasi

Keegi, kes hoolib


Esilinastus Eestis
26-02-2021
Loe edasi

Kaose planeet


Esilinastus Eestis
05-03-2021
Loe edasi

Sandra saab tööd


Esilinastus Eestis
12-03-2021
Loe edasi

Öölapsed


Esilinastus Eestis
14-05-2021
Loe edasi