Auhinnatud film „Õpetajate tuba“ jõuab Eesti kinodesse!
15-03-2024

Auhinnatud film „Õpetajate tuba“ jõuab Eesti kinodesse!

„Õpetajate tuba“ on peetud selle aasta üheks paremaks Euroopa filmiks. See on võitnud mitmeid auhindu ning olnud erinevatele auhindadele nomineeritud, mh ka Oscarile, LUXi publikuauhinnale ning Euroopa Filmiauhinnale. Eesti esilinastus toimus 2023. aasta novembris PÖFFil festivalide paremiku programmi raames. Loe eksklusiivset intervjuud peaosatäitjaga!   Kui oma lapsepõlvele mõtled, siis mida sa oma õpetajatest...

Loe edasi >

„Õpetajate tuba“ on peetud selle aasta üheks paremaks Euroopa filmiks. See on võitnud mitmeid auhindu ning olnud erinevatele auhindadele nomineeritud, mh ka Oscarile, LUXi publikuauhinnale ning Euroopa Filmiauhinnale. Eesti esilinastus toimus 2023. aasta novembris PÖFFil festivalide paremiku programmi raames. Loe eksklusiivset intervjuud peaosatäitjaga!

 

Kui oma lapsepõlvele mõtled, siis mida sa oma õpetajatest mäletad? Kas sul oli lemmikõpetaja?

 

Me kolisime mu lapsepõlves ja nooruses palju. Ma vahetasin seega tihti kooli. Ma õppisin ainult Waldorfi koolides ja mulle sobis väga hästi koolisüsteem, kus oli idealistlik lähenemine ja hindeid ei pandud. Nüüdseks mul on küll Waldorfi koolide osas kahtlusi. Lemmikõpetajatele mõeldes torkab pähe hr Brückmann. Kui ma olin 12, kolisime Bielefeldist Tübingeni. Hr Brückmann õpetas sealses Waldorfi koolis ajalugu ja eetikat. Ta oskas huvitavat arutelu tekitada, ta õpetusviisis puudus autoriteet. Ta oli sõbralik ja väga kannatlik. Samas mäletan ka prantsuse keelt õpetanud vanemat juudi-prantsuse prouat Riva Siednerit. Meie klass kutsus teda draakoniks. Sa olid hädas, kui kodutööd olid tegemata. Ometi õppisin sellelt naiselt rohkem, kui teistelt. Ma mõistan, et õpetajate puhul on autoriteet vahel siiski vajalik. Mõnikord sa pead saama piltlikult laksu kelleltki, kes oma asja jagab. Lavakunstikoolis oli samamoodi. Ma mõistsin täielikult õpetajaid, kes sisimas karjusid. Mulle ei sobi autoriteet vaid siis, kui see on kohatu või ebaõiglane.

 

Sa kehastad filmis „Õpetajate tuba“ pühendunud ja idealistlikku õpetajat. Kas kooliaegsed mälestused aitasid tegelaskuju luua?

 

Ma pidin mõtlema, kuidas on võimalik käratsevas klassiruumis õpilasi vaikima saada. Suhtumine ja kannatlikkus mängivad oma osa. Režissöör İlker Çataki oli õnneks mõndagi juba uurinud ja käsikirja lisanud või vestlustes edasi andnud. Ma sain seda suuresti ära kasutada. Põhiline reegel laste puhul on neid tõsiselt võtta ja neile tähelepanu pöörata. Ma üritasin seda rollis jälgida.

 

30. eluaastate alguses näitlejad ei kehasta just tihti autoriteetseid õpetajaid. Mida algul projektist kuuldes mõtlesid? Kuidas end selles ette kujutasid? Kas sind üllatas, et valituks osutusid?

 

Ma sain käsikirja koos palvega ühest stseenist lindistus teha. Ma märkasin lugedes kohe, kui nutikalt İlker keelt kasutab ja kui tähelepanelik ta on. Mulle ei tulnud pähegi, et võiksin selleks rolliks liiga noor olla. Ma ei mõtle, et õpetajat tuleks alles vanemana mängida. Põnevalt kirjutatud käsikiri tekitas minus huvi. Sellist ei tule iga päev ette. Ja tegelikult on ju palju noori, 20. eluaastate lõpus või 30ndate alguses õpetajaid, kes alles lõpetavad ülikooli või alustavad ametis. Nad on nagu Carla Nowak, kes alustab karjääri idealistlikult ja energiliselt, sooviga paljutki teisiti teha.

 

Kas tundsid Carla Nowakiga mingit sarnasust?

 

Ma suhtun rollidesse kandideerimisse väga kainelt. Kui roll huvi pakub, siis tahan tublit tööd teha. Üldiselt teen lindistuse, saadan selle ära ja siis unustan selle. „Õpetajate toa” rolli pakuti mulle 2021. aasta kevadel kahe suure võtte vahepealsel ajal. Ma olin just Lõuna-Aafrikast sarja „80 päevaga ümber maailma” võtetelt naasnud ja sain poolteist kuud Berliinis olla, enne kui Itaalias „The Swarmi” võtted algama pidid. Käsikiri köitis mind, lugu tundus huvitav, aga ma ei näinud endas midagi Carla Nowaki sarnast ja tegelaskuju ei kõnetanud mind. Ma mõtlesin pigem, et projekti nutika autoriga võiks huvitav koostöö tulla. Tahtsin teada, mida ta silmas peab.

 

Carla Nowaki tegelaskuju taustast ja eraelust ei saa just palju teada, aga vihjetest võib aimata, et tegelase elu ei piirdu sugugi ekraanil nähtuga. Kas sulle oli oluline temast enamat teada saada?

 

Ma tean temast sama palju, kui kõik käsikirja lugenud. Carla Nowak on 20ndate lõpus või 30ndate alguses ja asus kooli alles mõne kuu eest õpetajana tööle. Ta on Poola päritolu. Kuid midagi enamat me ei tea. Ma ei uurinud ka selle kohta. Käsikirjas oli kõik rolliks vajalik info olemas. Ma pooldan tekstiga ja kehaga töötamist. Ma ei lähene rollile tegelaskuju tausta uurides. Ma ei pea teadma, mida ta hommikuks sööb või mis temaga lapsepõlves juhtus. See, kas Carla Nowakile meeldivad kassid või koerad, kas ta eelistab hommikusöögiks helbeid või leiba, ei oma mulle tähtsust. See võib muidugi projektiti erineda. „Õpetajate toas” oli sul igas stseenis kindel ülesanne. Tegelane ja takistus olid enne antud ja sellest lähtus ka tegelase tahtmine. See oli igas stseenis selgelt olemas. Ma ei pidanud endale kuidagi selgitama, miks mingis olukorras olin. See on heale käsikirjale iseloomulik.

 

Mis sulle selle loo juures meeldib?

 

Sellele on väga raske vastata. Ma arvaks, et „Õpetajate tuba” näitab meie debatikultuuri. Carla Nowak on inimene, kes tahab kõike õigesti teha, aga erinevatel põhjustel see ei õnnestu. Selle taga on tahtlik või tahtmatu möödarääkimine. İlker näitabki, kui levinud see tänapäeval on.

 

Filmitegija peaks laste ja koertega töötamist vältima. Sul oli terve klass kantseldada. Milline see kogemus oli? Kuidas lastele lähenesid?

 

Kõik mu sõbrad naersid, kui ütlesin, et mängin matemaatika ja kehalise kasvatuse õpetajat ning olen kuus nädalat vaid koos lastega. Ma pean muidugi İlkerit tunnustama. Tema pani klassi kokku ja tegi väga hea valiku. Nad olid nii huvitavad ja armsad lapsed. Nad olid muidugi ka vahel lärmakad ja alati polnud just lihtne. Aga me operaator Judith Kaufmann, İlker ja mina leidsime, et midagi muud me ei tahakski. İlker andis projektile aega ja kasutas mulle tundmatut erilist töötamismeetodit. Igal päeval enne võtete algust kogunesime lapsed, İlker ja mina klassiruumi, et igapäevastest asjadest rääkida. See oli pööraselt liigutav, kaunis ja vahel ka masendav. İlker lõi kuulamise ja ühtehoidmise õhkkonna. Viis tundi lastega filmimist loomulikult väsitas, aga mitte liigselt, sest İlker pühendas sellele nii palju armastust ja aega ning suutis võrratu õhustiku luua. Judith sai sageli käsikaameraga hommikustel jutuajamistel dokumentaali stiilis kaadreid salvestada. Ta salvestas laste loomulikke reaktsioone, millest mõned isegi filmi jõudsid. See on minu arust uskumatult kaunis.

 

Mis İlker Çataki lavastajana eristab?

 

İlker on tark, ta on hea kuulaja ja teab samas täpselt, mida tahab. Ta on soovitustele avatud, aga kui need ta ettekujutusega või soovitud suunaga ei kattu, siis ta jääb endale kindlaks. Talle läheb hinge, kui näitlejad temaga ei nõustus, ja ta soovib ausust.

 

Carla Nowak on pidevalt kahe poole vahel ja osapooled hävitavad ta pühendumust. Kas töö oli vaimselt nõudlik? Mis filmimise ajal kõige raskem oli?

 

Ma ei mõtle üldiselt kodus võtteplatsil juhtunule. Mu kolleegid on selles mõttes teistsugused. Minu jaoks oli „Õpetajate toa” töö uskumatult vabastav, sest õppisin nii palju ja sain lavakunstikoolis õpitut rakendada. Peamiselt tuligi hetkes olla. Stress ei tulnud minuga koju kaasa. Ma ei tundnud end vaimselt halvasti. Olin ehk pisut väsinud „80 päevaga ümber maailma” ja „The Swarmi” filmimistest. See oli kõige raskem.

 

„Õpetajate tuba” on film, mis küsib tänapäevases ühiskonnas koos elamise kohta, kuid keeldub lihtsaid vastuseid andmast. Filmi viimane stseen on sellele lähenemisele iseloomulik. Mis sinu tõlgendus on?

 

Lõpp on ju nutikas. Muud ma öelda ei saa. Ma ei tea sedagi, kas koolisekretär on varas või kellel oli õigus. Kas sel ongi üldse tähtsust? Võib-olla arutades selle üle, kel on õigus, unustame arutelu tõelise eesmärgi. 

 

Kas oled selle töö üle uhke? Kui tähtis see su senises karjääris on? 

 

Ma olen selle töö üle väga uhke ja õnnelik. Ma teeksin võimalusel İlkeri, Judithi ja Ingoga kohe uue filmi. Mulle meeldiks aastas üks väiksem kunstiline film teha ja osaleda ka suuremas projektis, mis tasuks üüri ja hoiaks mind pildis. Viimaste aastate parimad kaks projekti olid „80 päevaga ümber maailma” ja „Õpetajate tuba”. Neid ei saa üldse võrrelda. Aga need on kaks projekti, milles ma tahtsin osaleda koostöö, inimeste suhtumise ja lugude rääkimise pärast. Mida enam seda tööd teen, seda tähtsamad need on. Kõik sõltub sellest, kuidas ühiselt filmimise aega kujundada. „Õpetajate tuba” on mu ilusamaid filmimiskogemusi.

 

 

ÕPETAJATE TUBA kinodes 22. märtsist!

Filmi treiler ja piletid: https://www.acmefilm.ee/filmid/opetajate-tuba

Tagasi >
09-05-2024

ACME Film Eesti levitiim sai Euroopa Filmiakadeemia liikmeks

Euroopa Filmiakadeemia uute liikmetena kuulutati välja auhinnatud Eesti dokumentaalfilmi “Savvusanna sõsarad” levitajad Katre Valgma, Tanel Vettik ja Kadri Tarkin ning filmi pr...
06-05-2024

Filmifestivalil Hot Docs esilinastus dokumentaalfilm Kelly Sildarust

3. mail leidis Kanada dokifestivalil Hot Docs aset filmi “Kelly. Kellegi teise unistus” maailma esilinastus.  Pea kümme aastat tehtud dokumentaalfilm sai Hot Docsil vä&au...
17-04-2024

„Õpetajate tuba” on LUX publikuauhinna 2024 võitja

LUX publikuauhinna laureaat on režissöör Ilker Çataki psühholoogiline film „Õpetajate tuba”, mida on hetkel võimalik vaadata ka Eesti kinodes....
16-04-2024

„Savvusanna sõsarad” krooniti nelja EFTA auhinnaga

Palju õnne „Savvusanna sõsarad” filmimeeskonnale! Film pärjati 12. aprillil toimunud pidulikul EFTA galal parima dokumentaalfilmi auhinnaga!  Lisaks p&au...
15-03-2024

Auhinnatud film „Õpetajate tuba“ jõuab Eesti kinodesse!

„Õpetajate tuba“ on peetud selle aasta üheks paremaks Euroopa filmiks. See on võitnud mitmeid auhindu ning olnud erinevatele auhindadele nomineeritud, mh ka Oscarile, LU...
13-03-2024

Esilinastus Marko Raadi mängufilm “Biwa järve 8 nägu”

6. märtsil esilinastus Apollo kino Coca-Cola Plazas stsenaristi ja režissööri Marko Raadi mängufilm "Biwa järve 8 nägu", mis on kinodes üle Eesti alates 8....
06-03-2024

Tiina Tauraite on Õnne filmis “Biwa järve 8 nägu”

Õnne on kooliõpetaja, kelle eesmärgiks on anda lastele hea haridus, samas tema enda elu kisub õnnetule rajale. Naine kaotab elu armastuse ning jääb seda kõik...
05-03-2024

“Biwa järve 8 nägu”: Ehapuna

Režissöör ja stsenarist Marko Raadi film "Biwa järve 8 nägu" on linateos, mis tõlgib vanad Jaapani armastuslood Peipsiäärsete kalurite ja nende laste iga...
04-03-2024

Jan Uuspõld on Sora filmis “Biwa järve 8 nägu”

Sora on õpetaja külakoolis, ta on ühe naise tõelise armastuse kehastus. Romantiline ja kirglik. Kui Sora jääb kadunuks, jääb naine teda igavesti igatsema ja...
01-03-2024

“Biwa järve 8 nägu”: Päikesesära ja tuuleiil

Režissöör ja stsenarist Marko Raadi film "Biwa järve 8 nägu" on linateos, mis tõlgib vanad Jaapani armastuslood Peipsiäärsete kalurite ja nende laste iga...
26-02-2024

“Biwa järve 8 nägu”: Esimene lumi

Režissöör ja stsenarist Marko Raadi film "Biwa järve 8 nägu" on linateos, mis tõlgib vanad Jaapani armastuslood Peipsiäärsete kalurite ja nende laste i...
23-02-2024

Maarja Jakobson on Jänesesilm filmis “Biwa järve 8 nägu”

Naine, kes pole näinud päikest ega kuud. Ta on elanud isolatsioonis ning tema lähedusse ei soovita sattuda - rebib tükkideks, kraabib silmad peast. Kuidas teda kodustada? Ja kas se...
21-02-2024

“Biwa järve 8 nägu”: Sügisene täiskuu

Režissöör ja stsenarist Marko Raadi film "Biwa järve 8 nägu" on linateos, mis tõlgib vanad Jaapani armastuslood Peipsiäärsete kalurite ja nende laste i...
20-02-2024

Hendrik Toompere on Roman filmis “Biwa järve 8 nägu”

Kalakaitseametnik, kes loodab leida rahu ja rahuldust, et säilitada külas oma võim. Ta seab endale kinnisideeks, et tema positsioon saab kaitstud, kui ta armastab kolm ööd n...
12-02-2024

BALTIC FILM ajakirja fookuses režissöör Marko Raat

Värsked uudised Baltikumi filmimaastikult. BALTIC FILM ajakirja uues numbris ilmusid intervjuud Eesti, Läti ja Leedu filmitegijatega, nende hulgas režissöör Marko Raadiga, kelle m&...
09-02-2024

Kärt Kokkota on Merikarp filmis “Biwa järve 8 nägu”

Merikarp on veetlev noor neiu, kuid õnn ei taha teda kuidagi leida. Tal on imeilus hääl nagu peibutaval sireenil. Ikka satub ta mõnda hukutavasse lõksu, olgu selleks s...
09-02-2024

10 küsimust “Biwa järve 8 nägu” näitleja Tiina Tauraitega

Ära põe ja ütle endale: “Sa oled väärtuslik!” Just sellist nõu annaks oma 18-aastasele minale näitleja Tiina Tauraite, keda saab näha 8. mä...
07-02-2024

Tommi Korpela on Platon filmis “Biwa järve 8 nägu”

Sadamasse saabub jaht ja tüdrukute pead on kohe segi... Jahil on Platon, tõeline karismaatiline mehemürakas ja "talendiotsija", kes tuleb ei-tea-kust ja võrgutab, k...
05-02-2024

“Biwa järve 8 nägu”: Templikell

Režissöör ja stsenarist Marko Raadi film "Biwa järve 8 nägu" on linateos, mis tõlgib vanad Jaapani armastuslood Peipsiäärsete kalurite ja nende laste iga...
02-02-2024

“Biwa järve 8 nägu”: Metshanede äralend

Režissöör ja stsenarist Marko Raadi film "Biwa järve 8 nägu" on linateos, mis tõlgib vanad Jaapani armastuslood Peipsiäärsete kalurite ja nende laste iga...
01-02-2024

Marko Raadi mängufilm „Biwa järve 8 nägu...

Eile, 31. jaanuaril esitleti mainekal Rotterdami rahvusvahelisel filmifestivalil (IFFR) Marko Raadi uut mängufilmi „Biwa järve 8 nägu“. Festivalil toimus filmi maailmaesilin...
30-01-2024

“Biwa järve 8 nägu”: Öine vihmasadu

Režissöör ja stsenarist Marko Raadi film "Biwa järve 8 nägu" on linateos, mis tõlgib vanad Jaapani armastuslood Peipsiäärsete kalurite ja nende laste iga...
27-01-2024

“Biwa järve 8 nägu”: Koju pöörduvad purjekad

Režissöör ja stsenarist Marko Raadi film "Biwa järve 8 nägu" on linateos, mis tõlgib vanad Jaapani armastuslood Peipsiäärsete kalurite ja nende laste iga...
26-01-2024

Simeoni Sundja on Kiri filmis “Biwa järve 8 nägu”

Kiri on noormees, kel on saavutamisiha, aga samas tohutu hirm ka. Kangelaslik olla võiks, aga sõdida ei tahaks. Õrna hingega romantik, kelle süda kuulub Hanakesele, kummalise...
24-01-2024

Elina Masing on Hanake linateoses “Biwa järve 8 nägu”

Hanake ei taha kunagi suureks saada. Tema soov on jääda igaveseks lapseks, mängud asendada maagiaga. Uneleda unistustes, võidelda pragmaatilise maailma vastu. Suruda nägu ki...
24-01-2024

Režissöör Marko Raat: mina ja raamat

Mida loeb režissöör Marko Raat, kelle uus film “Biwa järve 8 nägu” eeloleval kevadel kinodesse jõuab?   Sinu viimati loetud raamatu esimene lause? ...
24-01-2024

Selgusid 2024. aasta Oscarite nominendid

Teisipäeval, 23.01 kuulutati välja Ameerika filmiakadeemia auhindade ehk Oscarite nominendid.    Enim nominatsioone – kokku 13 – kogus Christopher Nolani "Op...
08-01-2024

Naisajakirjanike liit valis "Savvusanna sõsarad" parimaks dokumentaalfilmiks

Anna Hintsi "Savvusanna sõsarad" pälvis kahasse Matthew Heinemani "Ameerika sümfooniga" rahvusvahelise naisfilmiajakirjanike liidu auhinnatseremoonial parima dokum...
08-01-2024

''BARBIE'' pälvis Kuldgloobuse parima ka...

Selgusid 2024 Kuldgloobuste võitjad.    Üheksas kategoorias nomineeritud BARBIE pälvis Kuldgloobuse parima kassahiti ja filmi originaallaulu kategoorias.  &nbs...
03-01-2024

Neitsi Maali preemia võitis "Savvusanna sõsarad"

Eesti Filmiajakirjanike Ühing valis aasta Eesti filmiks Anna Hintsi dokumentaali “Savvusanna sõsarad”, aasta filmiajakirjanikuks Johannes Lõhmuse ja aasta levifilmiks dr...

LENNUTA MIND KUULE


Esilinastus Eestis
12-07-2024
Loe edasi Vaata

HINGEDE KOGUJA


Esilinastus Eestis
19-07-2024
Loe edasi Vaata

KEERISTORMID


Esilinastus Eestis
19-07-2024
Loe edasi Vaata

10 ELU


Esilinastus Eestis
26-07-2024
Loe edasi Vaata

MADAM CLICQUOT


Esilinastus Eestis
26-07-2024
Loe edasi Vaata

HAROLD JA VÕLUKRIIT


Esilinastus Eestis
02-08-2024
Loe edasi Vaata

Ei iial enam


Esilinastus Eestis
09-08-2024
Loe edasi Vaata

LÕKS


Esilinastus Eestis
09-08-2024
Loe edasi Vaata

VARES


Esilinastus Eestis
23-08-2024
Loe edasi Vaata